Ontlaering: Die onderrig van Afrikaans in spesifieke ruimtes

 

ONTLAERING

Geworteldheid: die onderrig van Afrikaans in spesifieke ruimtes

 

PROGRAM

DONDERDAG 29 APRIL 2021

 

9:00 – 10:30    Verwelkoming: Janien Linde

HOOFREDE: Antjie Krog (Letterkunde)

 

10:30 – 12:00  SESSIE 1

CHRONOTOPIE, PLEK EN BELIGGAMING

Voorsitter: Bibi Burger

 

Afrofuturisme in Stof

– Jerome Coetzee

Die Skrif Is Aan Die Muur – ’n Liggaamlike Ruimte om Terug te Praat

– Kanya Viljoen

Plekpoëtiese beskouings: Die Vrystaat en Gilbert Gibson

– Ignatius Botes

 

12:00 – 13:00  Middagete

 

13:00 – 14:00  PANEELBESPREKING: TAALKUNDE

“Afrikaanse taalonderrig te midde van ’n pandemie – Ontsluit

geslote grense dalk nuwe onderrigruimtes?”

– Adri Breed (gespreksleier), Marius Swart, Shirmoney Rhode,

Timothy Colleman, Jolyn Phillips

14:00 – 16:00  SESSIE 2

STANDAARDISERING, VARIASIE EN TRANSFORMASIE IN DIE KLASKAMER

Voorsitter: Mathilda Smit

 

Standaardisering as ’n produk van die tydsgees

– Sulene Pilon en Gerhard van Huyssteen

Die potensiaal van betrokke poësie om ’n sensitiwiteit vir taalvariasie en -ideologie by voorgraadse studente te kweek

– Janien Linde en Johanita Kirsten

Die pedagogiese potensiaal van ’n plekspesifieke stap- en kreatiewe skryf-werskwinkel

– Bibi Burger

Transformering van letterkundetekste

– Alta Vos

 

16:00 – 17:00  HOOFREDE: ANDRIES COETZEE (Taalkunde)

Afsluiting: Earl Basson

 

VRYDAG 30 APRIL 2021

 

10:00 11:00  HOOFREDE: MICHAEL LE CORDEUR (Pedagogiek)

Voorsitter: Earl Basson

11:00 12:30  SESSIE 3

VERTELLERS: STORIES EN PLEKKE

Voorsitter: Janien Linde

 

“connected in Berlyn” (Antjie Krog). GESOEK: spoorsnyers

– Maria Snyman

Met die oog op gister, vandag en more: Die Afrikaanse versdrama in die visier, met spesifieke verwysing na Antjie Krog

– Mathilda Smit

Nataniël en sy stories

– Hardus Ludick

12:30 13:30  Middagete

 

13:30 14:30  PANEELBESPREKING: LETTERKUNDE

“Die onderrig van Afrikaanse letterkunde hier en elders”

– Marena Lotriet (gespreksleier), Yves Tjoen, Marni Bonthuys, Ronelda Kamfer

 

14:30 15:30  Poëtiese wortels

– Pieter Odendaal en Lynthia Julius

Voorsitter: Mathilda Smit

 

15:30 16:00  Bedankings en afsluiting: Die Ontlaeringspan

 

Doen by die volgende skakel aansoek om die besprekings aanlyn by te woon:

 

https://forms.gle/Fw6FEdccTkTmKG7d8

 

 

Bookmark and Share

Los kommentaar

 

*